+421 911 192 228    info@gogreen.sk

Fotovoltické systémy

návrh a realizácia fotovoltickej elektrárne

Fotovoltický systém je komplexné riešenie na výrobu elektrickej energie zo slnečného žiarenia. Základom sú fotovoltické panely, umiestnené na streche.

Časti fotovoltického systému

Fotovoltické panely premieňajú slnečné svetlo na elektrickú energiu. Nemusí byť teplo, postačuje jasné počasie. V našom eshope ponúkame kvalitné fotovoltické panely od výrobcov Suntech a CSUN.

Menič je potrebný, aby transformoval jednosmerný prúd z panelov na striedavý, ktorý sa v domácnostiach bežne používa. Treba si dať pozor na to, aby bol zvolený menič kompatibilný so zvyškom fotovoltického systému.

Batéria je finančne najnáročnejšou časťou fotovoltického systému. Kvalitnejšia batéria môže mať cenu ako celý zvyšok fotovoltického riešenia.

Zariadenie iBoost umožňuje fotovoltické panely pripojiť do bojlera na ohrev vody. Vyrobená, no prebytková elektrická energia z panelov tak navyše môže ohrievať vodu v bojleri. V prípade, že fotovoltický systém má aj ohrievať vodu, je ho potrebné pripojiť na taký zásobník vody, ktorý to umožňuje.

Príslušenstvo. Nevyhnutnou súčasťou fotovoltického systému je aj ďalšie príslušenstvo ako napríklad káble, hliníkové konštrukcie, úchyty a iné.

Kategórie fotovoltických systémov

On-gridOff-gridHybrid
Batéria
Elektrická sieť

On-grid
Ide o riešenie bez batérie. Pri on-gridovom riešení sa v prvom rade spotrebúva elektrická energia vyrobená v paneloch a až pri jej nedostatku sa elektrina odoberá zo siete.

Priemerná domácnosť v rodinnom dome má spotrebu 3-5 MW (megawatt) ročne. Aby sa spotrebovalo čo najviac vyrobenej elektrickej energie z fotovoltickej elektrárne a tak sa zabezpečila čo najkratšia návratnosť investície sa preto najčastejšie inštalujú fotovoltické systémy s výkonom 3 kW, ktoré priemerne vyrobia 3 MW elektrickej energie ročne, čiže sa pokryje približne 50 % ročnej spotreby.

Pri on-gridovom riešení je v mnohých prípadoch vhodné fotovoltické panely pripojiť do bojlera na ohrev vody. Fotovoltické panely sa dočasne deaktivujú, až keď nie je odber v domácnosti a aj voda v bojleri je zohriata na stanovenú teplotu.

Off-grid
Ide o riešenie s batériou, ktoré nie je zapojené do siete. Niekedy sa tomu hovorí ostrovné riešenie. Vzhľadom na to, že batéria je finančne náročnejšia položka, sa off-gridové riešenie najčastejšie zvykne používať v prípadoch, keď elektrická sieť nie je dostupná.

Fotovoltické panely sa dočasne deaktivujú, až keď nie je odber v domácnosti a batéria je nabitá. Ak sa elektrinou aj ohrieva voda v bojleri, tak sa panely deaktivujú až keď je voda zohriata na stanovenú teplotu.

Hybrid
Ide o riešenie s batériou, ktoré je zároveň aj pripojené do siete. Vzhľadom na to, že batéria je finančne náročnejšia položka, sa hybridné riešenie najčastejšie zvykne používať v prípadoch, keď sa nepozerá na návratnosť investície.

Fotovoltické panely sa dočasne deaktivujú, až keď nie je odber v domácnosti a batéria je nabitá. Ak sa elektrinou aj ohrieva voda v bojleri, tak sa panely deaktivujú až keď je voda zohriata na stanovenú teplotu.

Záver

Fotovoltický systém do veľkej miery pripomína stavebnicu. Je možné zvoliť si individuálny počet panelov, veľkosť batérie a ďalšie vlastnosti fotovoltického riešenia. Avšak stále treba myslieť na kompatibilitu jednotlivých súčastí. Zákazník si sám podľa seba môže poskladať svoje fotovoltické riešenie v našom eshope alebo vieme vypracovať cenovú ponuku riešenia na kľúč.

Pri obstaraní fotovoltickej elektrárne nemožno zabudnúť na spracovanie žiadosti o prihlásenie malého zdroja do 10 kW. Po schválení je potrebné spracovať ďalšiu dokumentáciu a fotovoltickú elektráreň prihlásiť.

Pri riešení na kľúč je možnosť získať nenávratný príspevok vo výške 1 500 € z projektu Zelená domácnostiam. Pre získanie príspevku je žiaduce splniť viaceré podmienky a s príspevkom sú spojené nevyhnutné papierovačky a iná byrokracia. V GoGreen sa zaoberáme dokumentáciou s obstaraním fotovoltickej elektrárne a venujeme sa aj získaniu spomenutého príspevku. Popri tom Vám súčasne vieme vypracovať aj spomínané riešenie na kľúč. V prípade záujmu nás kontaktujte na čísle 0911 192 228.

GoGreen s.r.o.
Čsl. armády 76/14
Trstená 028 01
IČO: 51 483 335
DIČ: 2120726476
IČ DPH: SK 2120726476
Bezplatná infolinka:
+421 911 192 228
Technické oddelenie:
+421 911 393 747
+421 911 824 714
info@gogreen.sk

Táto web stránka je chránena testom reCAPTCHA a Google Ochrana súkromia a Zmlúvne podmienky.