1,8 kW fotovoltická elektráreň na ohrev vody v chatke, Oravská Jasenica

V obci Oravská Jasenica sme inštalovali menšiu fotovoltickú elektráreň. Montáž prebehla na chatke, kde klient už malú fotovoltickú elektráreň zloženú z 2 panelov mal. Zaujímavosťou je, že klient nechcel rozšíriť pôvodnú, ale požiadal si o druhú elektráreň, fungujúcu nezávisle na pôvodnej. Nová fotovoltika od nás slúži na ohrev vody v 75 l bojleri. Tomuto účelu je prispôsobený výber meniča Solar Kerberos 250.B.

Klientovi sme namontovali 3 panely na východnú stranu a 3 panely na západnú stranu strechy, v celkovom výkone 1,8 kW. Avšak bežne sa bude diať, že v danom okamihu bude na jednu stranu strechy dopadať viac slnečného svetla ako na druhú. Pri takom rozložení sa viac berie ohľad na rovnomernú produkciu elektriny počas dňa, namiesto dosahovania maximálneho výkonu v určitej časti dňa. V tomto prípade bude mať klient dostatok ohriatej vody ráno aj večer.

Použili sme panely Suntech STP300S-20/Wfw-MX (Maxim IC). Ide o špeciálne fotovoltické panely zo zabudovaným optimizérom, vďaka ktorému dokážu fungovať nezávisle jeden na druhom. Bežne používané fotovoltické panely v jednom poli pracujú rovnako výkonne a preto sa musia prispôsobiť vždy tomu panelu, ktorý v danej chvíli dosahuje najslabší výkon. Takže keď dôjde k zatieneniu alebo zasneženiu čo len jedného z panelov, následne slabšie pracuje celé pole. Použitím panelov s optimizérom sme sa tomu vyhli a fotovoltická elektráreň počas roka podáva zvýšený výkon.

Fotovoltické panely potrebujú na svoj chod slnečné svetlo, nie je potrebné aby bolo aj teplo. Naše riešenie klientovi poskytuje elektrickú energiu na ohrev vody v bojleri počas celého roka, aj v zime.