3,3 kW on-grid fotovoltická elektráreň so zapojením na kúrenie a ohrev TÚV, Sihelné

Fotovoltickú elektráreň sme montovali na rodinný dom v obci Sihelné. Skladá sa z 12 panelov značky Suntech o celkovom výkone 3,3 kW. Fotovoltické panely potrebujú na svoj chod slnečné svetlo, nie je potrebné aby bolo aj teplo. Ide o on-gridovú elektráreň, ktorá je pomocou zariadenia WATTrouter ECO pripojená na elektrický zásobník na vodu a elektrokotol. Prebytok vyrobenej energie cez elektrokotol vykuruje dom a zvyškom sa v elektrickom zásobníku na vodu ohrieva TÚV.

Panely sme nainštalovali na juhozápadnú stranu strechy. Pôvodne mali byť v jednom rade, no komín nám robil až 30 cm výčnelok. Vzhľadom aj na iné zhyby a výčnelky sme sa s majiteľom dohodli na rozmiestnení panelov 4×3. Pre lepší prístup sme použili rebrík a vďaka altánku, ktorý má strechu s nižším sklonom, prebehla celá inštalácia bez komplikácii. Ľahký prístup sa hodí, keby sa klient rozhodol utrieť z panelov prach alebo zhodiť sneh, aby tak zvýšil ich výkon. Majiteľ domu sa pre káble zo strechy rozhodol urobiť zárez do fasády, ktorý v ten istý deň aj vyspravoval.

Riadenie elektrárne zabezpečuje 5 kW menič Solax X3-5.0T. Je to trojfázový menič z dôvodu, že dom má pomerne vysokú spotrebu elektriny a nie je úplne ideálne rozfázovaný. Zákazník sa dopredu rozhodol zaobstarať silnejší menič, aby ho v budúcnosti nemusel meniť, keď sa svoju elektráreň rozhodne rozšíriť.

Domácnosti sme okrem montáže vyriešili potrebnú administratívu spojenú s nasledovnými vecami tak, aby to pre ňu bolo čo najpohodlnejšie a mala čo najmenej starostí:

  • dotácia z projektu Zelená domácnostiam II vo výške 1 500 €
  • spracovanie žiadosti o pripojenie malého zdroja do 10 kW do distribučnej siete, pred inštaláciou
  • prihlásenie nového zdroja elektriny do distribučnej siete, po inštalácii

Hlavný dôvod, prečo si domácnosť zaobstarala fotovoltickú elektráreň, sú vysoké náklady za elektrinu a s tým súvisiaca skutočnosť, že elektrinu okrem priamej spotreby používa aj na kúrenie a ohrev TÚV. Návratnosť investície je približne 7 až 9 rokov. Okrem šetrenia peňazí je zákazník taktiež spokojný z ďalších dôvodov: elektrinu si po novom môže vyrábať svojpomocne a oceňuje aj ekologickú stránku fotovoltického riešenia.

Montáž trvala 1 deň a pracovali na nej 3 ľudia. Technici trvali na tom, že prístup majiteľa je vhodné doslova opísať ako excelentný. Montážnici sa cítili veľmi dobre, panovala domáca atmosféra.