4,1 kW fotovoltická elektráreň, Oravská Polhora

Fotovoltickú elektráreň sme inštalovali na rodinný dom v Oravskej Polhore. Elektrinu vyrába 15 fotovoltických panelov Suntech STP275-20/Wfw. Ich najvyšší možný celkový výkon je mierne nadštandardných 4,125 kW. Panely sú rovnomerne umiestnené v 3 radoch na kraji šikmej, plechovej strechy.

Ide o hybridné riešenie. Po dohode s klientom sme najskôr nainštalovali štandardný on-grid s dopojením na ohrev teplej úžitkovej vody. Čiže batériu sme nepoužili. Avšak použili sme špičkový trojfázový hybridný menič InfiniSolar. Dodatočne si klient sám zaobstaral batériu Pylon US2000B Plus 48V 50Ah 2,4kWh. Použitý menič zvládne pracovať s batériou a aj s výkonom elektrárne až do 10 kW. Preto keď domácnosť bude chcieť dokupovať ďalšie panely, nebude musieť kupovať nový menič.

Fotovoltické panely potrebujú na svoj chod slnečné svetlo, nie je potrebné aby bolo aj teplo. Preto naše riešenie poskytuje elektrickú energiu do domácnosti počas celého roka. Domácnosti sme okrem montáže vyriešili potrebnú administratívu spojenú s nasledovnými vecami tak, aby to pre ňu bolo čo najpohodlnejšie a mala čo najmenej starostí:

  • dotácia z projektu Zelená domácnostiam II vo výške 1 500 €
  • spracovanie žiadosti o pripojenie malého zdroja do 10 kW do distribučnej siete, pred inštaláciou
  • prihlásenie nového zdroja elektriny do distribučnej siete, po inštalácii

Pre lepší prístup na strechu sme použili lešenie a taktiež sme si pomohli plošinou. Realizácia fotovoltiky prebehla bez komplikácií aj po administratívnej stránke.