4,8 kW fotovoltická elektráreň, Suchá Hora

Fotovoltickú elektráreň sme montovali na rodinný dom v obci Suchá Hora. Na mierne šikmú plechovú strechu sme nainštalovali 16 fotovoltických panelov, ktoré domácnosti dokážu podať najvyšší možný výkon 4,8 kW. Panely sú umiestnené v 2 radoch po 8 na kraji strechy. Na prichytenie panelov o strechu sme použili bezzásahové príchytky na falcovaný plech. Panely na streche držia a my sme nemuseli urobiť žiadnu dieru do plechu.

Použili sme panely Suntech STP300S-20/Wfw-MX (Maxim IC). To sú špeciálne fotovoltické panely so zabudovaným optimizérom, vďaka ktorému dokážu fungovať nezávisle jeden na druhom. Bežne používané fotovoltické panely v jednom poli pracujú rovnako výkonne a preto sa vždy musia prispôsobiť tomu panelu, ktorý v danej chvíli dosahuje najslabší výkon. Čiže keď dôjde k zatieneniu alebo zasneženiu čo len jedného z panelov, tak slabšie pracuje celé pole. Použitím panelov s optimizérom sme sa tomu vyhli a tak je počas roka zvýšený výkon fotovoltickej elektrárne.

Elektráreň je typu on-grid. To znamená, že batérie nie sú súčasťou riešenia a domácnosť je naďalej pripojená do elektrickej siete. Prioritne sa využíva elektrina z panelov a až v prípade nedostatku produkcie elektriny z panelov sa potrebné množstvo odoberá zo siete. Prípadný prebytok elektriny je nasmerovaný do 500 l zásobníka vody, ktorý bol taktiež súčasťou dodávky. Na toto prepojenie slúži zariadenie WATTrouter ECO. Šikovný klient si zásobník od nás rozhodol osadiť sám.

Fotovoltické panely potrebujú na svoj chod slnečné svetlo, nie je potrebné aby bolo aj teplo. Naše riešenie klientovi poskytuje elektrickú energiu do domácnosti a súčasne ohrev teplej úžitkovej vody počas celého roka. Celý systému riadi kvalitný trojfázový menič Solax X3-10.0T MIC. Klientovi sme vyriešili aj potrebnú administratívu spojenú s nasledovnými vecami tak, aby to pre neho bolo čo najpohodlnejšie a mal, pokiaľ možno, čo najmenej starostí:

  • dotácia z projektu Zelená domácnostiam II vo výške 1500 €
  • spracovanie žiadosti o pripojenie malého zdroja do 10 kW do distribučnej siete, pred inštaláciou
  • prihlásenie nového zdroja elektriny do distribučnej siete, po inštalácii