Malá off-gridová fotovoltická elektráreň, ohrievajúca koterec pre šteňatá, Trstená

Toto je naša najnetradičnejšia montáž, akú sme doteraz v GoGreen zažili. Klient je chovateľ psov a potrebuje v zime vyhrievať vnútro búdy, aby šteňatá nezamrzli. Ako vhodné riešenie sa ukázalo využiť elektrickú podložku. Avšak na mieste, kde sa koterec pre šteňatá nachádza, nie je elektrina zavedená.

Komponenty vrátane 1 panelu si majiteľ zaobstaral sám a nás si na inštaláciu prizval ako odborný dohľad. Konštrukciu sme dopredu pripravili na 2 panely, ak by sa klient 2. panel v budúcnosti rozhodol dokúpiť. Vyrobená elektrina z fotovoltického panelu prechádza cez menič a ukladá sa do batérie. Na to je zapojená elektrická podložka, ktorá je uložená v búde a riadi ju termostat.

Montáž trvala iba pár hodín. Bolo krásne počasie, inštalácia prebiehala v relaxačnom prostredí a v podstate si technici boli pri psíkoch oddýchnuť. Fotovoltická elektráreň je ukážkový príklad toho, ako vhodne využiť off-gridové riešenie. V tomto prípade nejde o návratnosť. Tu ide o potrebu mať elektrickú energiu tam, kde inak nie je dostupná.