+421 911 393 747    info@gogreen.sk

Tepelné čerpadlá

Tepelné čerpadlo je úsporné a plnohodnotné zariadenie na teplovodné kúrenie a ohrev teplej úžitkovej vody. V letných mesiacoch sa taktiež môže používať na chladenie domácnosti. Skladá sa z vonkajšej a vnútornej jednotky. Vonkajšia jednotka sa najčastejšie umiestňuje do zadného dvora, asi 30 až 50 cm od steny domu. Vnútorná jednotka býva umiestnená v technickej miestnosti.

Rozmery sa medzi jednotlivými modelmi mierne líšia. Štandardné 9 kW tepelné čerpadlo Panasonic Aquarea má vonkajšiu jednotku o rozmeroch 134 x 90 x 32 cm a váhe 101 kg. Vnútorná jednotka má rozmery 89,2 x 50 x 34 cm a hmotnosť 43 kg.

Ako to funguje?

Zariadenie na svoj chod spotrebúva elektrinu. Tepelné čerpadlo vzduch – voda odoberá teplo zo vzduchu vo vonkajšom prostredí, ktorým následne ohrieva vodu. Výhoda je v tom, že vytiahnuté teplo z ovzdušia môže siahať až k 5-násobku oproti tomu, ako keby sa spotrebovaná elektrina využila priamo na kúrenie. Závisí to hlavne od teploty a vlhkosti vzduchu. Pri celoročnom využití možno počítať s približne 3 až 3,5-násobkom oproti priamej spotrebe elektriny na kúrenie. A to aj na severe Slovenska. Tepelné čerpadlá Panasonic Aquarea spoľahlivo pracujú aj v tak chladných krajinách ako je napríklad Fínsko alebo Švédsko.

Tepelné čerpadlá Panasonic Aquarea sa vyrábajú v výkonoch 7 kW, 9 kW, 12 kW a 16 kW. Dnes sú novostavby rodinných domov natoľko úsporné, že väčšinou postačuje 9 kW čerpadlo. Uvedené 9 kW čerpadlo zvládne nahradiť 25 kW kotol, pretože čerpadlo spotrebovanú elektrinu využíva na odber niekoľkonásobne viac tepla zo vzduchu.

Obdobne existuje tepelné čerpadlo zem – voda a taktiež voda – voda. Tieto druhy tepelných čerpadiel nie sú úplne bežné, pretože sú z veľkej časti umiestnené v zemi a to cenu zariadenia približne zdvojnásobí.

Využitie tepelného čerpadla

Teplovodné kúrenie je hlavný účel tohto zariadenia. Tepelnému čerpadlu Panasonic Aquarea na svoje fungovanie postačuje vzduch. Pokiaľ je teplota vzduchu nižšia ako -15 ºC dlhšie ako pár minút, zapínajú sa v ňom elektrické špirály a čerpadlo pracuje ďalej. Aj nižšie mínusové teploty zvláda tepelné čerpadlo úplne normálne. Takže ide o plnohodnotné a spoľahlivé zariadenie pre celoročné vykurovanie.

Ohrev teplej úžitkovej vody. Treba sa uistiť, že teplota, na ktorú dokáže čerpadlo ohriať vodu, bude pre domácnosť dostatočná. Tepelné čerpadlá Panasonic Aquarea, ktoré sú na to určené, to s prehľadom zvládajú.

Chladenie. Tepelné čerpadlo sa môže nastaviť na spätný chod a namiesto horúcej vody bude do kúrenárskeho obehu pumpovať studenú vodu. Hodí sa to počas horúcich letných dní.

Údržba

Nenáročná údržba je jedna z mnohých výhod tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo potrebuje raz za 2 roky technickú revíziu. V súčasnosti táto služba stojí približne 120 €. To je všetko. Žiadne prikladanie dreva. Žiadne udržiavanie ohňa, ako to je pri kotloch na biomasu. Pri 5 ročnej záruke na čerpadlo Panasonic Aquarea a aj prácu zároveň je prvá údržba v réžii klienta až 6 rokov po montáži zariadenia.

Ovládanie

Pri tepelnom čerpadle si jednoducho nastavíte teplotu, akú chcete mať a o nič ďalšie sa nemusíte starať. Zariadenie totiž funguje podobne ako chladnička. Tepelné čerpadlo Panasonic Aquarea možno kontrolovať a ovládať aj cez internet, pomocou aplikácie v telefóne.

Zvuk

Vonkajšia aj vnútorná jednotka tepelného čerpadla vydáva zvuk. Pred 15 rokmi boli tepelné čerpadlá veľmi hlučné. Mnoho ľudí doteraz vidí fungovať staré modely u svojich známych a niektorí preto majú predsudky, že hlučné sú aj nové modely. No dnes štandardné 9 kW tepelné čerpadlo Panasonic
Aquarea vydáva zvuk nanajvýš 51 dB vonkajšia jednotka a 33 dB vnútorná jednotka.

Lepšia energetická hospodárnosť

Tepelné čerpadlo výrazne zlepší energetickú hospodárnosť rodinného domu. Energetická hospodárnosť budovy označuje množstvo energie potrebnej na jej bežné fungovanie. Pri rodinnom dome sa zohľadňuje energia potrebná na vykurovanie a prípravu teplej vody. Tepelné čerpadlo slúži na obidve uvedené potreby domu a zároveň to je zariadenie na obnoviteľný zdroj. Z toho dôvodu môžete s tepelným čerpadlom výrazne ľahšie dosiahnuť najnižšiu energetickú triedu A0 – primárna energia.

GoGreen s.r.o.
Čsl. armády 76/14
Trstená 028 01
IČO: 51 483 335
DIČ: 2120726476
IČ DPH: SK 2120726476
Kontakt:
+421 911 393 747
+421 911 824 714
info@gogreen.sk

Táto web stránka je chránena testom reCAPTCHA a Google Ochrana súkromia a Zmlúvne podmienky.