1,1 kW fotovoltická elektráreň s batériou, Trstená

Fotovoltickú elektráreň sme inštalovali na útulnú chatku v Trstenej. Chatka nie je pripojená k elektrickej sieti. Klient sa rozhodol zaobstarať si fotovoltiku, ktorá mu okrem základných potrieb ako svietenie alebo nabíjanie mobilu môže pokryť aj ďalšie potreby. Reč je napríklad o tom, že klient môže svojou fotovoltikou napájať aj menšiu chladničku, či na niekoľko hodín denne spustiť aj také silové spotrebiče ako je rýchlovarná kanvica, vŕtačka, či dokonca karbobrúska.

4 fotovoltické panely Suntech, ktoré dokážu produkovať výkon 1,1 kW. Čím je vyšší výkon z panelov, tým rýchlejšie elektráreň vyrába elektrinu. Tú následne možno hneď spotrebovať alebo si ju odložiť v batérii na neskôr.

2 batérie Monbat 180 Ah 12V 2,4kWh, čiže celková kapacita batérií je 4,8 kWh. Čím je vyššia kapacita batérie, tým väčšie množstvo elektriny v nich možno odložiť na neskoršiu spotrebu. Životnosť týchto batérií môže byť pri správnom používaní viac ako 15 rokov.

Ďalšou dôležitou súčasťou fotovoltiky je menič. Toto zariadenie slúži ako mozog celého systému a preto to musí byť taký menič, ktorý dokáže pracovať s každou súčasťou fotovoltiky – od neho závisí, či sú jednotlivé komponenty v systéme zlučiteľné a vedia medzi sebou spolupracovať. Pri výbere meniča si preto treba dať pozor na niekoľko vecí. Menič musí napríklad zvládať spracovať maximálny výkon z panelov. Menič je dôležitý aj preto, lebo fotovoltické panely vyrábajú jednosmerný prúd a menič ho premení na striedavý prúd, ktorý sa v elektrospotrebičoch bežne používa. Klient sa rozhodol pre menič značky Axpert. Vybraný menič v jeden moment zvládne napájať zátaž až 3 000 W. Čiže klient si v pohode môže napájať trebárs 1 700 W kanvicu, 400 W televízor a 300 W chladničku zároveň. Dôležité je dať si pozor na to, aby celková záťaž v daný moment nepresiahla 3 000 W. Ak by bola zátaž 2 700 W a pripojili by sme ďalší 500 W spotrebič, tak by menič vyplo.

Zaujala vás naša inštalácia? Možno si chcete pozrieť aj naše predpripravené fotovoltické sety na chatku v eshope. Prípadne aj vám namodelujeme fotovoltiku podľa vašich požiadaviek.