Elektromobily: „hudba“ budúcnosti?

Už len málokto dnes pochybuje o tom, že elektromobily resp. elektrické autá sú jedným z kľúčových trendov súčasnosti i budúcnosti. Ak teda uvažujete o aute s elektromotorom, tak si môžete vybrať z rôznych verzií: plne elektrické auto, plug-in hybrid alebo hybrid bez možnosti napájania zo siete. Pri autách bez spaľovacieho motora ostáva ešte prekonať zásadné problémy s dojazdom a cenou. Ale ako sa už ukazuje pri niektorých automobiloch, nie je až taký problém ako kedysi. Dojazd sa čoraz viac zvyšuje. Na trh prichádzajú nové riešenia a technológie.

Cieľ je jednoduchý a to kompenzovať vyššiu cenu elektromobilov. Preto prichádzajú štáty s finančnou podporou pri ich predaji.

Dotácie na nákup

Jednou z najpodstatnejších informácií je, že sa chystá druhé kolo dotácii pre fyzické a právnické osoby v celkovej hodnote 5 miliónov eur. Prvé kolo bolo ukončené 30.6.2018. Hoci finančné prostriedky z recyklačného fondu neboli vyčerpané, tak s pokračovaním dotácii na kúpu elektromobilov a plug-in hybridov sa nepočítolo. Finančné prostriedky sa pôvodne mali využiť iba na podporu výstavby nabíjacej infraštruktúry. To sa, ale zmenilo.

Dôvody na kúpu elektromobilu

O kúpe elektromobilu v dnešnej dobe nie je potrebné polemizovať. Prinášame vám dôvody, že prečo si zaobstarať elektromobil.

Príspevok na elektromobil

Nový elektromobil ste si mohli kúpiť aj s podporou štátu nakoľko od novembra 2016 štát ponúkal dotáciu vo výške 5.000 € na elektromobil a 3.000 € na plug-in hybrid. O dotáciu bolo možné požiadať do 30.6.2018. Aj napriek nevyčerpaným vyčlenením prostriedkom na kúpu elektromobilov či plug-in hybridov je momentálne dotácia pozastavená, ale v tomto roku 2019 sa opäť rozbehne podpora elektromobilov.

Nižšia cena za registráciu vozidla

Keď si už vozidlo zaobstaráte, budete platiť aj nižšiu cenu za registráciu vozidla. Suma je 33 € a to bez ohľadu na výkon vozidla.

Nabiť elektromobil v dnešnej dobe nie je problém

Vašu auto si máte možnosť nabiť takmer kdekoľvek. Stačí k dispozícii elektrická zásuvka (klasická). Môžete využiť aj nabíjacie stanice určené pre túto činnosť, ktoré vám vozidlo nabijú rýchlejšie. Viete o to, že Slovensko je dokonca jednou z krajín, ktoré majú najrozšírenejšiu sieť nabíjacích staníc? Mapu staníc nájdete na stránke www.nabky.com.

Skvelá dynamika

Vozidlá poháňané elektromotorom sú známe aj tým, že majú k dispozícii maximálny krútiaci moment. To znamená, že už od začiatku jazdy je k dispozícii plný výkon motora. Okrem toho, všetky elektromobily majú 1 stupňovú automatickú prevodovku, takže sa o radenie nemusíte absolútne starať a užívate si bezstarostnú jazdu.

Lacnejšia údržba

Výrazne jednoduchší systém, menej súčiastok a to prináša výhodu. Oproti bežným a predovšetkým autá, ktoré sú dieseloé, tak ich majú tisícky a pri elektromobiloch môžu súčiastky pokaziť len občas a pritom sú veľmi zjednodušené. Existuje len málo bežných servisných úkonov.

Bezpečnosť vozidla

Elektromobily sú so svojou konštrukciou vo všeobecnosti bezpečnejšie ako klasické vozidlá. Vynechanie spaľovacieho motora výraznejšie zväčšuje deformačnú zónu pri čelnej zrážke. Batérie, ktoré sú umiestnené do podlahy vozidla zase znižujú ťažisko vozidla, čo má pozitívny vplyv na jeho celkovú stabilitu. Vozidlá majú kvôli rekuperácií rýchlejší nástup brzdného účinku. Už v základnej výbave sú väčšinou vybavené množstvom pokročilých bezpečnostných prvkov, vrátane napríklad aj autonómnych systémov.

Vývoj napreduje

Mnohých hlavne trápi batéria, respektíve dojazd na jedno nabitie. Dnešné elektromobily dobijete cez rýchlonabíjacie stanice už za približne 30 minút na 80 % kapacity batérie a prejdete napr. pri nových vozidlách aj približne 350 km. Výrobcovia prichádzajú stále s novými technológiami a vylepšeniami. Vývoj neustále napreduje, zvyšuje sa kapacita akumulátora, čím sa automaticky zvyšuje aj celkový dojazd vozidla na jedno nabitie.

Výrazne nižšie povinné zmluvné poistenie

Prepočet povinného zmluvného poistenia záleží pri klasických automobiloch od objemu motora. Keďže však elektromobil žiadny nemá, je sadzba na toto poistenie nastavená na hodnotu, ktorá zodpovedá vozidlu s objemom do 1000 kubických centimetrov. Takže za PZP zaplatíte oveľa menej ako za obyčajné auto so spaľovacím motorom.

Na benzín či naftu už neminiete nič

Takáto výrazná položka vám s kúpou elektromobilu odpadne. Je to nemalá suma, ktorú ste schopný ušetriť práve vďaka tomu, že nepotrebujete už viac tankovať žiadne palivo. Váš elektromobil jednoducho jadzí na elektrickú energiu. Niektoré doisahujú náklad na 100 % na úrovni 1,2 až 1,5 €, čo je skoro zadarmo. Napríklad v prípade nabíjania za pomoci vlastného fotovoltického panelu to máte výlučne zadarmo.

Už žiadny hluk či emisie

Elektromobil má oproti obyčajným automobilom nižšie hodnoty hluku, takže vás hlavne ľudí okolo nebude otravovať žiadny hluk motorov. Okrem toho sa do ovzdušia nedostanú žiadne škodlivé emisie, či zápach z výfukových plynov. S elektromobilom navyše máte povolený vstup do zón, ktoré aktuálne vznikajú najmä vo väčších mestách a boli zavedené s cieľom, aby sa znížil smog. Už aj na Slovensku postupne a vznikajú zóny takéhoto typu.

Kontrola

Všetky dnešné elektromobily sú vybavené aj online komunikačnou jednotkou, prostredníctvom ktorej ste so svojím elektromobilom v spojení. Viete si nastaviť aj teplotu, ktorá vám vyhovuje, tak isto aj skontrolovať stav nabitia a hlavne, že či je vozidlo pripravené na jazdu prostredníctvom aplikácie pre smartfón.

Dôraz na ekológiu výroby

Dnešným trendom v oblasti elektromobilov je používanie ekologickejších a recyklovaných materiálov. Napr. časti interiérov sú vyrobené dokonca z plastových fľiaš, igelitiek, starých automobilov a elektrospotrebičov.

Ďalšie články