Nobelova cena za lítiovo-iónové batérie

Nobelova cena je všeobecne považovaná za jedno z najprestížnejších ocenení na svete. Udeľuje sa v kategóriách fyzika, chémia, medicína, literatúra, mier a ekonomické vedy. Pred pár dňami prebehla médiami správa, že tohtoročnú Nobelovu cenu za chémiu získava trojica vedcov za vývoj lítiovo-iónových batérií: John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham a Akira Yoshino.

M. Stanley Whittingham batériu vyrobil v 70. rokoch minulého storočia. Neskôr v 80. rokoch John B. Goodenough dokázal zdvojnásobiť elektrický potenciál batérie a nakoniec Akira Yoshino zmenil zloženie batérie tak, aby bola bezpečná a vydržala veľké množstvo nabíjacích cyklov pred tým ako sa zníži jej výkon.

Vynálezci na slávnostnom udeľovaní Nobelových cien dostanú diplom a medailu. Okrem toho si rozdelia 9 miliónov švédskych korún, čo je v prepočte približne 830 000 €. Každý z uvedených vynálezcov získava rovný tretinový podiel.

Lítiovo-iónové batérie sa stali významnou súčasťou moderného sveta. Pre svoju spoľahlivosť, praktickosť a kvalitu sa bežne používajú v mobiloch, autách, notebookoch, v priemysle a tak ďalej. Pracujeme s nimi aj my v GoGreen. Lítiovo-iónové batérie poskytujeme našim klientom na ukladanie prebytočnej elektriny z fotovoltických panelov na neskoršie použitie.

Pokojne by sme mohli použiť iný druh batérie. No lítiovo-iónové sú oproti iným batériám výrazne šetrnejšie k životnému prostrediu, pretože neobsahujú toxické materiály. A filozofiou GoGreen je “ísť zelenou”, čiže žiť čo najviac v súlade s prírodou a zbytočne neznečisťovať planétu Zem.

Úskalia lítiovo-iónovej batérie

Ale aj lítiovo-iónová batéria má svoje úskalia. V prvom rade – stále ide o batériu, ktorá prostredníctvom chemickej reakcie uchováva elektrický náboj. Čiže životné prostredie je naďalej zaťažené, hoci oproti iným druhom batérií je to výrazne menej.

Druhým úskalím je vyššia cena. V GoGreen to občas pocítime v tom, keď sa klient rozhodne zobrať lacnejšie riešenie od konkurencie, ktoré ale obsahuje slabšiu batériu – napríklad olovenú. Klientovi je vtedy darmo vysvetľovať, že lacnejšia olovená batéria od konkurencie vydrží ledva 2 000 nabíjacích cyklov, zvládne sa nabiť na 50 % svojej kapacity a po uplynutí 2-ročnej životnosti stanovenej výrobcom sa stáva takmer nepoužiteľná.

Naše štandardné lítiovo-iónové batérie majú väčšiu kapacitu, zvládnu 7 000 nabíjacích cyklov pri 80 % nabití a záruka od výrobcu je 7 rokov. Ich životnosť pri správnom používaní môže presiahnuť 20 rokov. Lenže za kvalitnú batériu treba na začiatku priplatiť a takého klienta zaujíma cena.

My nechceme prejsť na iný druh batérií z 3 dôvodov:

  • je to v rozpore s našou filozofiou “ísť zelenou”,
  • je to v rozpore s našou bežnou praxou dodať kvalitné produkty a služby, za ktorými si zodpovedne stojíme,
  • klient, ktorý si nechce dať vysvetliť, že namiesto lacnej a slabej olovenej batérie rovno môže radšej nabíjať citrón, bude o 2 roky robiť zlé meno firme, ktorá mu tento už zrazu zlý produkt predala.

Alternatíva pri fotovoltike: ohrev vody alebo odpredaj elektriny do siete

Lítiovo-iónovú batériu ako súčasť offgridového riešenia je vhodné použiť tam, kde nie je dostupná elektrická sieť. Môže to byť napríklad fotovoltika na chate niekde v horách. Koniec koncov, dnes je pri fotovoltike v rodinných domoch možnosť úplne sa batériám vyhnúť a v zároveň plnohodnotne spotrebovať celú produkciu elektriny z panelov. Funguje to tak, že prebytok elektriny z fotovoltických panelov ohrieva vodu v bojleri. Cena takého fotovoltického riešenia stúpne približne o 500 €, namiesto doplácania niekoľko tisícov za kvalitnú batériu a hybridný menič. Je to praktické, lacné a ekologické riešenie vzároveň.

Ministerstvo hospodárstva SR minulý týždeň zverejnilo tlačovú správu, že zelenú energiu bude od januára vykupovať štátny SPP. V tejto chvíli ide o horúcu novinku a každú chvíľu očakávame nové informácie. Pripravujeme o tom samostatný článok a taktiež sa v tejto veci môžete nechať informovať na našom čísle 0911 393 747.

V GoGreen sme stotožnení s názorom, že spomenutí traja páni vynálezci si Nobelovu cenu zaslúžia. Keby nikto neprišiel s lítiovo-iónovou batériou, tak sa doteraz používajú iné druhy batérie, ktoré zďaleka nie sú praktické, ani ekologické.

Pozrite si ponuku GoGreen!

Navštívte náš e-shop!

Ďalšie články