V roku 2020 zdražie elektrina, plyn, dodávka tepla, vodné a stočné

V nedávnom článku sme avizovali, že elektrina v roku 2020 znovu výrazne zdražie. Dnes je potvrdené, že elektrina nie je to jediné, čo od budúceho roka pôjde hore. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v nedávnej správe potvrdil, že sa zvýši priemerná cena za elektrinu, plyn, cena za dodávku tepla a taktiež vodné a stočné.

Cena elektriny bola stanovená podľa ceny silovej elektriny na burze v Prahe za obdobie prvých 6 mesiacov roku 2019 a medziročne stúpla o 28 %. Koncová cena elektrickej energie od 1. januára 2020 v priemere stúpne o 7,63 % pre domácnosti a o 7,15 % pre malé podniky. Obdobne bola stanovená cena plynu. Vypočítala sa z priemernej ceny plynu na nemeckej burze za obdobie 1. október 2018 – 30. september 2019. Počnúc budúcim rokom domácnosť za plyn v priemere zaplatí o 3,95 % viac.

Domácnostiam cena za dodávku tepla medziročne stúpne v priemere o 1,90%. Avšak keďže sa teplo spotrebúva čoraz menej, napríklad pre zlepšujúcu sa energetickú úspornosť budov, sa náklady pre domácnosti podľa ÚRSO nezmenia. Neopomenieme ani vodné a stočné, ktoré sa pre celé Slovensko zvýši v priemere o 1 %. URSO v tejto súvislosti píše, že priemernej 3-člennej rodine sa tak zvýšia výdavky o 0,21 € mesačne.

SPP s odvolaním na rozhodnutie regulátora vo svojej tlačovej správe píše, že od 1. januára 2020 upraví svoje ceny nasledovne. Medziročne sa koncová cena dodávky plynu pre domácnosti v priemere zvýši o 4,94 % a cena dodávky elektrickej energie sa zvýši približne o 9 %.

Aktualizácia 19.12.2019: MHSR včera zverejnilo tlačovú správu, že štátny SPP nebude od nového roka zvyšovať ceny plynu.

Ako sa brániť zvyšujúcim cenám?

Nokia 3310 z roku 2000.

Skvelá možnosť ako bojovať proti zvyšovaniu cien je využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Slnko a vzduch sú naďalej bezplatné. Pokiaľ máte vysoké účty za elektrinu, môžu vám pomôcť fotovoltické panely. Ak hľadáte alternatívu za čoraz drahší plyn, odporúčame vám popremýšľať nad tepelným čerpadlom.

Pri našej práci sa občas stretneme s človekom, ktorý nám bez problémov zahlási: „ja som si návratnosť fotovoltiky počítal a vyšlo mi 30 rokov“. No pri zisťovaní ako ku takému výsledku došiel, odpovie: „neviem, bolo to pred 20 rokmi, keď som staval dom“. Aha, a sme doma. Vtedy je hneď jasné, že dotyčný nemá aktuálne poznatky. Pred 20 rokmi prišiel na trh legendárny mobil Nokia 3310. Telefóny medzičasom po technologickej stránke výrazne pokročili. Rovnako aj technológie využívajúce obnoviteľné zdroje energie sú čoraz dostupnejšie a výkonnejšie. Dnes bežná návratnosť on-gridovej fotovoltiky vychádza na 6-8 rokov. Pri 25 ročnej životnosti sa tak panely vrátia niekoľkonásobne. Budúci rok sa návratnosť ešte viac skráti, nakoľko ceny energií tradične porastú a rovnako prídu aj nové panely s lepším pomerom cena / výkon.

Pred 20 rokmi by ste možno aj vy mali 30 ročnú návratnosť. V takom prípade najskôr budete milo prekvapení, kam sa technológie v našom odvetví posunuli. Naši odborníci s vami radi prekonzultujú, ktoré zariadenie na obnoviteľné zdroje energie sa pre váš rodinný dom oplatí najviac. Neváhajte nás kontaktovať na čísle 0911 393 747, budeme sa na vás tešiť.

Pozrite si ponuku GoGreen!

Navštívte náš e-shop!

Ďalšie články