Pravdepodobne ste počuli, že osvetlenie v domácnosti tvorí viac ako 30 % celkovej spotreby elektrickej energie. Naozaj to nie je málo. Mnoho z nás si aj povie, že svetlá mi peniaze neušetria. Opak je, ale pravdou. Pravdu Vám ukážu mesačné náklady na elektrinu, ktoré vydelíte číslom 3 a máte aj presné číslo. Naším cieľom v tomto článku je priblížiť, ako znížiť spotrebu energie za osvetlenie a pritom získať ešte kvalitnejšie a lepšie svetlo. Jednoduchým faktorom, ktorý sa Vám postará o zmenu sú LED svietidlá a žiarovky. Je dokázané, že existuje niekoľko zásadných výhod LED osvetlenia oproti klasickému, ktoré je halogénové. Napísali sme pre Vás výhody LED svietidiel a žiaroviek.

Životnosť

Asi najpodstatnejšia výhoda, pretože životnosť LED žiarovky sa pohybuje v rozhraní medzi 20 000 a 50 000 hodinami. Maximálna životnosť halogénovej žiarovky môže trvať približne 4 500 hodín. Keď si to človek porovná, tak mu vyjde, že životnosť LED diódy je viac ako 10-krát dlhšia, než pri halogénovej žiarovke. Tento rozdiel je obrovský a aj napriek tomu, že kúpa halogénovej žiarovky je lacnejšia, tak nakoniec pre dosiahnutie životnosti ako pri LED osvetlení, by bola potreba kupovať ich častejšie. V konečnom dôsledku by teda halogénové žiarovky boli horšou ekonomickou voľbou.

Jas svetla

Žiarovky halogénového typu fungujú pri oveľa vyššej teplote, na jednej strane to síce vedie k väčšiemu jasu svetla, ale na druhej strane môže zapríčiňovať nekonzistentný jas v závislosti od dodávaného napätia a teda časté blikanie svietidla. LED diódy naopak fungujú pri nižšej teplote a sú menej závislé od kolísania napätia a ich jas je stály. Svietidlo nebliká. Veľké pozitívum teda ostáva to, že pri používaní LED svietidiel a žiaroviek budeme mať menej unavené oči.

Farba svetla

Ďalšou výhodou je širšia paleta farieb, čo pri halogénových žiarovkách nie je možné. LED osvetlenie Vám dáva možnosť vybrať si svietidlá s teplou, neutrálnou alebo studenou farbou svetla. Dokonca je tu aj možnosť RGB svietidiel, kde si môžete podľa potreby zapnúť akúkoľvek farbu svetla.

Spotreba energie

Rozdielom medzi halogénovými a LED svietidlami je indikátor výkonu / príkonu. Pre porovnanie, keby sme vybrali žiarovku so svietivosťou 550 Lm a teplou farbou svetla 3000 K, tak halogénová žiarovka by mala výkon / príkon 50 W a LED žiarovka by mala výkon / príkon iba 5 W. Štandardne je to tak, že LED diódy premieňajú 90 % energie, ktorú spotrebujú na svetlo. Kde na druhej strane, halogénové žiarovky konvertujú len 20 % energie, ktorú spotrebujú na svetlo a zvyšné sa rozptýli ako teplo. Je to teda obrovská strata energie pri halogénových svietidlách, ktorá sa musí zaplatiť.

Životné prostredie a UV žiarenie

Treba upozorniť na to, že LED žiarovky na rozdiel od halogénových nevyžarujú žiadne UV alebo infračervené žiarenie, čo je výhodou toho, ak by ste chceli svietidlo nasmerovať na niektoré z vašich obrazov alebo umeleckých diel. UV a infračervené žiarenie poškodzuje tkaniny a látky. Na rozdiel LED svietidlá od halogénových neobsahujú žiadne škodlivé plyny alebo toxíny. Pri ich likvidácii sa nepoškodzuje životné prostredie v takej miere ako pri likvidácií halogénových žiaroviek a svietidiel.

Na záver sme si pripravili porovnanie celkových nákladoch. Je síce vidieť, že počiatočná cena LED žiaroviek je vyššia, avšak z dlhodobé hľadiska Vám ušetria čas, peniaze, zdravie a životné prostredie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *