Výhody LED svietidiel


Pravdepodobne ste počuli, že osvetlenie domácnosti tvorí viac ako 30% celkovej spotreby elektrickej energie. Naozaj to nie je málo. Mnoho z nás si aj povie, že svetlá mi peniaze neušetria. Opak je, ale pravdou. 1/3 celkovej spotreby elektrickej energie je v skutočnosti dosť. Pravdu Vám ukážu mesačné náklady na elektrinu, ktoré vydelíte číslom 3 a máte aj presné číslo. Našim cieľom v tomto článku  je priblíženie, ako minúť spotrebu energie, čo najmenej a pritom získať ešte kvalitnejšie a lepšie svetlo.  Nejde ani o zázraky. Jednoduchým faktorom, ktorý sa Vám postará o zmenu sú LED svietidlá a žiarovky. Totižto je dokázané, že existuje niekoľko zásadných výhod LED osvetlenia oproti klasickému, ktoré je halogénové. Napísali sme pre Vás výhody LED svietidiel a žiaroviek.

1.Životnosť

Asi najpodstatnejšia výhoda, pretože životnosť LED žiarovky sa pohybuje v rozhraní medzi 20 000 a 50 000 hodinami. Maximálna životnosť halogénovej žiarovky môže trvať približne 4500 hodín. Keď si to človek porovná, tak mu vyjde, že životnosť LED diódy je viac ako 10-krát dlhšia než pri halogénovej žiarovke. Tento rozdiel je obrovský aj napriek tomu, že kúpa halogénovej žiarovky je lacnejšia, tak nakoniec pre dosiahnutie životnosti ako pri LED osvetlení, by bola potreba kupovať ich častejšie a konečnom dôsledku by teda halogénové žiarovky boli horšou ekonomickou voľbou.

2. Jas svetla

Žiarovky halogénového typu fungujú pri oveľa vyššej teplote, na jednej strane to síce vedie k väčšiemu jasu svetla, ale na druhej strane môže zapríčiňovať nekonzistentný jas v závislosti od dodávaného napätia, čo zapríčiní časté blikanie svietidla. LED diódy naopak fungujú pri nižšej teplote a sú menej závislé od kolísania napätia a ich jas je stály. Svietidlo nebliká. Veľké pozitívum teda ostáva to, že pri používaní LED svietidiel a žiaroviek budeme mať menej unavené oči.

3. Farba svetla

Ďalšou výhodou je širšia paleta farieb, čo pri halogénových žiarovkách nie je možné. LED osvetlenie Vám dáva možnosť vybrať si svietidlá s teplou, neutrálnou alebo studenou farbou svetla. Dokonca je tu aj možnosť RGB svietidiel, kde si môžete podľa potreby zapnúť akúkoľvek farbu svetla.

4. Spotreba energie

Prvým znakom rozdielu  medzi halogénovými  a LED svietidlami je indikátor výkonu/príkonu. Pre porovnanie, keby sme vybrali žiarovku so svietivosťou 550Lm a teplou farbou svetla 3000K, tak halogénová žiarovka by mala výkon/príkon. 50W a LED žiarovka by mala výkon/príkon iba 5W. A to hneď prvý veľký rozdiel, ako asi bude dané svietidlo spotrebovávať energiu. Štandardne je to tak, že LED diódy premieňajú 90% energie, ktorú spotrebujú na svetlo. Kde na druhej strane halogénové žiarovky konvertujú len 20% energie, ktorú spotrebujú na svetlo a zvyšné sa rozptýli ako teplo. Teda je to obrovská strata energie pri halogénových svietidlách, ktorá sa musí zaplatiť.

5. Životné prostredie a UV žiarenie

Treba upozorniť na to, že LED žiarovky na rozdiel od halogénových nevyžarujú žiadne UV alebo infračervené žiarenie, čo je výhodou toho, ak by ste chceli svietidlo nasmerovať na  niektoré z vašich obrazov alebo umeleckých diel. UV a infračervené žiarenie poškodzuje tkaniny a látky. Na rozdiel LED svietidlá od halogénových neobsahujú žiadne škodlivé plyny alebo toxíny. Pri ich likvidácii sa nepoškodzuje životné prostredie v takej miere ako pri halogénových žiarovkách a svietidlá.

Na záver si pripravili porovnanie v celkových nákladoch. Je síce vidieť, že počiatočná cena LED žiaroviek je vyššia, avšak z dlhodobé hľadiska Vám ušetria množstvo: čas, peniaze, zdravie a životné prostredie.

GoGreen s.r.o.

Čsl. armády 76/14 Trstená 028 01
IČO: 51 483 335
DIČ: 2120726476
IČ DPH: SK 2120726476

Prevádzka: Námestie M.R.Štefánika 17/13
028 01 Trstená

Facebook

Instagram